Tüm hakları medprevent.gmbh aittir.Sitemizde makaleler sadece bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır.

Bu makalede bütüncül bir yaklaşım sergilenmektedir.Geleneksel yaklaşımla arasındaki farkı anlamanız sizin sağduyunuza bağlıdır.

Öncelikle tip 2 diyabetin ne olduğunun iyi anlaşılması gerekmektedir.

fosil incelemelerine göre günümüzden on bin yıl öncesine kadar şeker hastalığına ve kansere rastlanmamaktadır.Genetik faktörler belirleyici olmakla birlikte koruyucu yaklaşımlar bu hastalığının sorunsuz olarak ele alınabilmesini mümkün kılmaktadır.

Tarım toplumu aşamasına geçişle beyaz şeker,beyaz pirinç ,beyaz un ve tahıl ürünlerinin kullanılması ve son yüzyıllarda sanayileşme ile birlikte işlenmiş ürünlerin kullanımının artması başlıca glikoz insülin dengesizliği olarak adlandırabileceğimiz diabetin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Tahıl ürünlerin lifli kısmını oluşturan kepeğinden modern zamanlarda yeteri kadar faydananılma maktadır.Sindirim sisteminde gıdaların emilimi lifler sayesinde yavaş ve dengeli olabilmekte ve kan şekeri dengeli bir seviyede seyretmektedir.

Örneğin liften yoksun bir gıda olan beyaz şeker, beyaz un ,beyaz pirinç ve mamulleri glikoza(şekere) dönüşerek, bağırsaklardan çok hızlı bir şekilde emilip kana karışmakta ve kan şekerini hızlı yükseltmektedir. Şekeri kullanan kas, yağ ve beyin hücreleri için gerekli hücre içi geçişi sağlayan insülin hormonunun ,dolaşım sistemine yüksek oranlarda giren şekerin kullanılması için yüksek oranlarda insülin hormonunun salgılanması gerekmektedir.Ani yükselen insülin ,kısa bir zaman içerisinde şekeri dokulara , kaslara ve organlara taşımakta ve gliloz şeker kandan hızlı bir şekilde uzaklaşmaktadır.

Böylece şeker kan damarlarını erken terkettiği için kan şekeri düşmekte ve aldatıcı bir enerji ihtiyacı hissedilmekte ve bu nedenle sık sık açlık hissi duyulmaktadır.Bu kısır döngü karşısında pankreas düzenli insülin salgılama hızına yetişememekte ve genellikle kandaki glikoz (şeker) seviyesinin yükselmesine yada düşmesine yol açmaktadır.Bu durumun süreğen hale gelmesiyle aşırı salgılanan insülin hormonuna karşı hücrelerde direnç oluşmakta (İnsülin direnci)ve zamanla glikoz şeker ihtiyaç duyulan hücre içi emilime uğramamakta ve kan serumunda bulunan yüksek şeker organlara ve damarlara ciddi zarar vermeye başlamaktadır.

Bu nedenle şekerin ani yükselmemesi ve pankreas beta hücrelerinde tahribat oluşmaması için sağlıklı bir sindirim hızı ve dengeli kan şekerini mümkün kılan günlük 35 gr lif tüketimi zorunludur.

Özetle tip 2 diyabetin(insülin kullanılmasına gerek kalınmayan diabet türü) ve prediyabetin(tip 2 diyabet başlangıcı) ana nedeni işlenmiş tahıl tüketimi sebebiyle kan şekerindeki hızlı yükselmedir .Hızlı kana karışan gıdaların tüketildiği beslenme tarzı zamanla aşırı ve kısa aralıklarla düzensiz çalışan pankreas hücrelerinin erken yorulup tahrip olmasına ve zamanla işlevini kaybederek tip 1 diyabete(insülin kullanılmasının zorunlu olduğu şeker hastalığı) neden olmaktadır.

İnsan bedeni bu yüzden bağırsaklardan çok yavaş emilerek kan şekerini dengeli ve yavaşça yükselten ,işlenmemiş genelde sebze meyve, filizlendirilmiş tahıl ve bakliyat,doğal zeytin yağı ve tereyağı ağırlıklı doğal gıdalar için uygundur.

ÖNLEMLER…

Pankreası yoran uygun olmayan besin proteinlerinin tüketilmemesi gerekir.Kan gurubuna göre uyumlu protein yapılarıyla beslenmek gerekir.Örneğin tahıl gurubu o kan gurubunda tamamen toksik etki gösterdiği için en fazla diyabetin görüldüğü kan gurubudur.

Mümkünse tüm tahıllar diyetten çıkarılmalıdır. Tahıl tarımı son onbin yıldır yapılmaktadır.Evrimsel olarak çok yeni bir gıda olan tahıl ürünleri bu nedenle sindirim sistemi için problem yaratmaktadır.Tahıl proteini olan gluten intoleransının(alerjik tepki) bir sonucu olan çölyak hastalığı nadir olarak görülsede toplumun büyük kesimini etkilemekte fakat belirtileri her kişide şiddetli olmadığı için anlaşılamamaktadır.

Tahıl ürünlerini tüketmeyen bazı hint toplumlarında şeker hastalığına nerdeyse hiç rastlanmaz.Anadolu mutfağında sıkça kullanılan hamur işleri nedeniyle şeker hastalığına türkiyede çok sık rastlanmaktadır.Burada dikkatten kaçabilecek bir konu tip 2 diyabetinde insülin bağımlılığına gerek duyulan şeker hastalığının başlangıcı olduğu ve toplumun genelinde görüldüğü gerçeğidir.Türkiyede istatistiki olarak tip -1, tip-2 ve gizli şeker olmak üzere 18 milyon şeker hastası vardır.

Tahıl ve bakliyatlar filizlendirildiği zaman negatif etkileri ve gluten sorunu ortadan kalkar.Her durumda tüketilecekse öncelikle çavdar ,tam buğday ekmeği, kepeğiyle birlikte mısır unu,esmer pirinç(kepeği alınmamış kahverengi ,siyah veya kırmızı pirinç.),bulgur ,yulaf tercih edilmelidir.

not: Kepeği alınmış bir kaşık un veya beyaz pirinç bir kaşık şekerle aynı etkiye yol açmaktadır. İşlenmiş tahıllar çok ani kan şekerini yükseltmekte ,erken yaşlanmayı ve cildin gergin olmasından sorumlu kolejen yapıları tahrip etmektedir.Ayrıca çok tahıl tüketenlerde eklem sıvısında azalma meydana gelmektedir.

Genel iyilik halinin sürdürülmesi bağışıklık sistemi için önemlidir, öfke ve kızgınlık durumlarda böbrek üstü bezlerinden kortizol adında çok güçlü bir şeker türevi olan hormon salgılanmaktadır.Bu durumda şekerli bir gıda tüketilmiş gibi kan şekeri çok hızlı yükselmektedir.

İyi huylu olmak bu nedenden dolayı şeker hastaları için vazgeçilmez bir karakter özelliği olmalıdır.

Her duruma şefkatle yaklaşmak şeker hastlalarının sağlığı için alabileceği en iyi tedbirdir.

İnsülin seviyesini düzenlemek için yemeklerden önce alınacak bir çay kaşığı kadar çubuk tarçın, yaban mersini.siprulina kapsülleri de genel diabet sorunlarını hafifletmede kullanılabilir.

Tuzlu ve aşırı yağlı gıdalar ve trans yağlar, margarin ,soya yağı,kanola,ayçicek yağları kullanılmamalıdır

tereyağı ve saf zeytin yağı ölçülü olmak kaydıyla tüketilebilir.

pastörize kutu sütler kan şekerini ani yükseltiğinden tüketilmemelidir.Organik köy sütleri kullanılabilir.

Peynir hiç bir şekilde tüketilmemelidir.Farklı ekollerin üzerinde birleştiği nadir ortak tavsiyelerden birisi peynirin çok zararlı olduğu yönündedir.peynir genel olarak bağırsaklarsa asidoza yal açmaktadır ve şeker hastaları içinde oldukça zararlıdır.Vazgeçilemiyorsa tercihen yağsız lor peyniri az miktarda kullanılabilir.

Tüm tatlıların ve hamur işlerinin kati süretle diyetten çıkarılması gerekir.İnvert şeker(beyaz şeker ve esmer şeker) akça ağaç şurubu,beyaz un,mısır şurubundan yapılmış sakaroz ve aspartam kullanılmamalıdır.

Günlük 45 dakika ve üzeri yürüyüş ve egzersiz çok önemlidir. Haftada 3 kez beden ağırlığını kullanarak yapılan ağırlık çalışmaları özellikle çok faydalıdır. Egzersizle kan şekeri seviyesi çok etkili bir şekilde düşük tutulabilir.

Kas güçlendirme egzersizleri insülin hormonun etkili olarak kullanılmasını sağlar. Egzersizle ortaya çıkan seratonin ve endorfin gibi mutluluk hormonları genel sağlığı iyileştirerek şeker hastalığına bağlı belirtilerin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

15 dakikadan fazla demlenmiş siyah çay ve yoğun kafein içeren gıdalar ,sigara bağımlılığı,insülin direncini arttırır. Bununla birlikte en fazla 7 dakika demlenen yeşil çay tein bileşiklerince yüksek olup kandaki şeker oranını etkili bir şekilde düşürmektedir.Siyah çay , kafein ,beyaz invert şeker(sanayi tipi kahverengi yada beyaz şeker) diyabet hastaları için en zararlı gıdaların başında gelir.

Nikel içerdiği için hiçbir çelik veya diğer türdeki pişirme gereçleri ve çatıl bıçak takımları kullanılmamalıdır.%100 çelik ürünlerde sorun yoktur.Toprak güveç kaplar en ideal olanıdır.Nikel ağır metali pankreas hücrelerini tahrip ederek diyabete yol açabilmektedir.

Diyafram nefesinin sistemli olarak yapılması pankreas ve böbrek üstü bezlerine masaj yaparak diyabetin kontolünde etkili olarak kullanılabilir.Diyafram nefesini gözleriniz kapalı olarak boşlukta bir çiçeği kokladığınızı hayal ederek alınan derin nefes şeklinde tecrübe edebilirsiniz.Diyafram nefesinde göğüs ve omuzların hareket etmemesi esastır.Karın bölgesinin şişirilmesi diyafram zarının etkili bir şekilde pankreas organına masaj yapmasını sağlar.% 40’lara kadar fazla alınan oksijen,hücrelerin yenilenmesini ve genel sağlığın iyileştirilmesine katkı yapar.

karın bölgesinde yoğunlaşan kilo fazlalığı insülin direncini tetiklemektedir.Kilonun tüm bedene eşit dağıldığı vakalarda şeker hastalığı çok yıkıcı etki yapmazken.Göbek bölgesinde yoğunlaşan kilo hızlıca dolaşım sistemine glikoz takviyesi yaparak kandaki şeker miktarının yüksek seviyede seyretmesine yol açmaktadır.Bu nedenle göbek bölgesinden kurtulmak şeker hastalarının ilk zorunlulugudur.

Tatlıdan vazgeçemeyen en sağlıklı tercih olarak stevia şekeri kullanabilirler. Tip 2 diyabet hastaları doğal meyve şekeri tükettiklerinde örneğin Medine hurması,organik kahverengi kayısı,kuru erik gibi Tatlı krizleri 1 ay içinde ortadan kalkacaktır.Unutmayın beyaz şeker bir tür uyuşturucudur.Rant ve tekeller bu gerçeği görmenizi engellemek için her türlü yöntemi kullanmaktadırlar.

 

 

Doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu ilaçlar zamanla doktor gözetiminde azaltılabilir.Gerekirse tamamen ilaç alımı kesilebilir.Her yaşta tip 2 diyabeti tamamen iyileştirmek mümkündür.Tip 2 diyabetin düzelmesi için gereken süre 35 gündür.Tip 1 diyabetinde kontrol altına alınması bu önerilerle mümkündür.

 

Kan şekerini dengeli bir şekilde tutan ve insülin hormonun dengeli bir şekilde salgılanmasını mümkün kılan bazı özel gıdalar şunlandır.

 

Tropikal bir bitki olan Mishai kuching tip 1 diyabette insülin oranlarını asgari seviyeye çeken bazı durumlarda pankreas beta hücrelerini yenileyerek iyileşme sağlayan en etkili bitkisel üründür.

Maca turbu ve Panax ginseng ; şekeri düşürür ve şeker hastalarında genital bölgede tahrip olan damarları düzeltmektedir.Damaların yenilenmesiyle cinsel sağlık sorunları düzelebilmektedir.

Guarbitkisi (guar hint dilinde şekeri yok eden anlamına gelir)

Comboucha çayı şekeri düşürmede ve tip 2 ve tip 1 diyabet tedavisinde etkilidir.

Reishi mantarı ürünleri ; pankreas hücrelerini bir dereceye kadar yenilemektedir ve anti tümor özelliği vardır.

Siprulina Clorella tabletleri; genel detoks yapma özelliğiyle diyabet hastalarının geç iyileşen yaralarında kullanılır.

Taflan(kara yemiş)doğal insülin etkisi gösterir.

Yaban mersini(doğu karadeniz’de yetişen acı siyah türü)

buğday ve arpa çimleri

çemen otu

Saf Aloevera jeli

vejeteryan ve vegan beslenme şekillerinde karbonhitrat tüketimi fazlalığına bağlı olarak B12 kullanımı artmaktadır.bu nedenle bu tip beslenme seçimlerinde B12 takviyelerinin alınmasında fayda vardır.Aksi halde B 12 eksikliğine bağlı diyabetik etki oluşabilmektedir.

 

Tip 1 diyabet başlamadan çok önce genellikle şeker seviyesi çok düşük seviyelerde seyretmektedir.80-85 gibi kan değerleri pankreasın ani bozulmasına işarettir.Bu durum organlardaki yoğun negatif değişimler öncesinde görülen ani gelişen geçici iyileşmelere benzemektedir.

 

Bu makalede incelenen öncelikli uygulamaların dışında, genel sağlığınızı dolayısıyla diabet hastalığını sağaltabilecek önlemleri kapsayan diğer koruyucu sağlık makalelerini okumanız yararlı olacaktır.

Şeker hastalığının oluşmasına bağlı organizma da bir çok hastalık oluşmaya başlar; kalp krizi,böbrek tahribatı,tansiyon,cinsel sağlık sorunları, göz hastalıkları,obezite gibi, Şeker hastalığı en büyük tahribatı damar sistemi üzerine yapar. Dolaşım sistemindeki bozukluk ise her organın değişen oranlarda zarar görmesiyle sonuçlanır.Çok ciddi sonuçlara doğru ilerleyen bir hastalıktır. Tedavideki amaç ömür boyu ilaç bağımlılığı şeklinde olmamalıdır. Temel amaç kan şekerini ilaçlarla geçici olarak düşürmek değil, pankreas ve sindirim sisteminin tekrar sağlıklı çalışmasını mümkün kılmak olmalıdır.

 

 

holistik yaklaşımlarda diyabet terapi aşamaları

* pankreas beta hücrelerinde toksik etki yapan besin alerjileri ve gıda intoleransı tespiti

* pankreas DNA bozulması analizi

* Enzim eksikliği

* parazit ölçümü

* strese bağlı iyon değişimi

* insülin direnci testi

* B-12 ve vitamin mineral aminoasit dengesi

 

tip 2 diyabet hastalarında pankreas organındaki tahribat durumu ölçülebilmektedir. DR hulda clark ve royal rife gibi bilim adamları Bir çok diyabet hastalığının parazitlerin pankreastaki tahribatıyla oluşabileceğini belirtmektedirler.

 

Pankreas meridyenindeki bozulmanın parazit kaynaklı olduğu durumlar tespit edilebilmekte ve uygun terapilerle geleneksel tıbbın çaresiz gördüğü tip 2 diyabet ve bazı vakalarda da tip 1 diyabet besin duyarlılığı ve alerji testlerine uygun beslenme programıyla sağaltılabilmektedir.