İBS hastalarının birçoğu psikosomatik kaynaklı olabilmektedir.  Duygulardan sorumlu olan beynin limbik sisteminde sorun olduğunda bağırsaklarda da hastalıklar oluşabilmektedir. Bu makalede limbik sistem ve bağırsakların birbirini nasıl etkileyebileceği anlatılmaktadır. İBS hastalığınızın sebebi sadece psikolojik kökenli fiziksel hastalık ( psikosomatik ) olabilir.

PROGNOS Sistemi beyin nükleik asitleri ve psikolojik yapıyı etkileyen hormonal yapıların ölçümüyle İBS’nin gerçek kaynağını tespit edebilmektedir.

Taoizm İkinci Düşünce Merkezi İddiası Ve Bilimsel Kanıtlar:

Karın boşluğu, vücudun merkezinde, başlı başına bir evren. Araştırmacıların uzun yıllar gerekli ilgiyi göstermediği bağırsaklar,  ikinci beynimiz tarafından yönetiliyor. Sindirim organımız omurilikten çok daha fazla sinir hücresine sahiptir ve 100 milyon sinir hücresi ile çevrilidir.

Enterik ( bağırsaklara ait ) sinir sistemi olarak adlandırılan bu örgü, giderek daha çok bilim adamını heyecanlandırıyor. Birçok uzmana göre; karın bölgesi, kafatasında bulunan merkezin devamıdır.

Karnımızdaki Beyin Sinyalleri

Karnımızdaki beyin, serotonin gibi ruh halimizi belirleyen nörotransmitterleri üretiyor ve psiko-aktif maddelere tepki veriyor.  Karın, özerk çalışmaktadır.  Karın beyninin, beyne gönderdiği sinyaller beyinden alınandan daha fazladır.  Karın, hastalanıp kendine özgü nevrozlar geliştirebiliyor. Yani Karın hissediyor, düşünüyor ve hatırlıyor. Sezgisel kararlarımızı bu içsesi dinleyerek alıyoruz.

Dünya üzerindeki tüm kültürlerde duyguların bedenimizin merkezinde oluştuğu ifade edilmektedir. Bir zorluğu aşarken göbek çatlatmak, sevinçten göbek atmak, sinirin mideye vurması, açlıktan karnın zil çalması ya da dünyayla göbek bağı vb. deyişler bu yüzdendir.

İç sesimizin fısıltılarını, beynimizin kabullenmesi, karnın, beyne üstün gelmesi anlamına gelmiyor. En azından beynimizin dışında, başka bir merkezin olduğu söylenebilir. Karnın, ne kadar önemli olduğunu bilim de doğrulamaya başladı. Bağırsaklar gerçekten hayatın önemli sırlarını barındırıyor.

 

Zekice İşleyen Sindirim Sistemi

Bağırsaklar zekice işleyen sindirim sistemiyle sürekli hareket halindedir.

New York’taki Columbia Üniversitesi’nde görevli nörobilim uzmanı, anatomi ve hücre biyolojisi uzmanı Prof. Dr. Michael Gershon, 1998 yılında “The Second Brain” adlı kitabı yayımladı.

Yazarın çığır açan bu kitabına göre; karnımızda ikinci bir beyin bulunuyor. İkinci beyin asıl beynin bir kopyası. Hücre tipleri etken maddeler vereseptörleri aynı.
Karın bölgesinde bu kadar çok sinir hücresinin bulunması, bilim adamlarını bu organı araştırmaya yönlendirdi. Londra Üniversitesi’nden Emeritüs Prof. Dr. David Wingate bu alanın öncülerden venörogastro enteroloji kavramını keşfedenlerden. Prof. Dr. David Wingate:

” Uzun zaman bağırsaklara, basit refleksleri olan bir organ gözüyle baktık. Kimsenin aklına, sinir liflerini saymak gelmedi “ diyor.

“KARINDAKİ BEYİN”: ŞAŞIRTICI

“Bundan birkaç yıl önce, psikolojik durum ve karındaki ikinci beyin arasındaki ilişkiden bahsetseydim, meslektaşlarım benimle alay ederdi.”  Flinders Üniversitesi’nde görevli, Avustralyalı araştırmacı Marcello Costa, başta kendisinin de inanmadığını anlatıyor. Herkesin hemfikir olduğu konu ise şu:

“Beyin haricinde en çok sinir hücresinin bulunduğu organ olan bağırsaklar; sindirim işleminden daha fazlasını yapıyor. Kaldı ki tek başına sindirim işlemi bile oldukça karmaşık bir iştir. İkinci beyin  hem vücut hem de ruhun hayatta kalmasını sağlıyor. Kendisi, psikolojimiz üzerinde belirleyici olan serotonin, dopamin, opiatlar gibi,  psiko-aktif maddelerin kaynağı. hatta, valium gibi etkili ilaçların, teskin edici özelliklerini  kazandıran benzodiazepin gibi kimyasallar bile burada üretiliyor.  Kısacası karın, beyni pek çok şekilde besliyor.”

Kaynak:
Hania Luczak,
“Arzın Merkezinden Sinyaller”,
geodergi.com, Şubat 2008.

Alkali madde oranı yoğun olan kükürtlü maden suları bağırsaktaki birçok enfeksiyonu iyileştirebilir. Sarımsakta da 33 farklı kükürt bileşiği bulunur ve antiseptik özelliği gösteren bu kükürt bileşikleridir.

Enfeksiyon kaynaklı İBS hastalarına sarımsak iyi gelebilmektedir.  Dr. Bob Beck göre sarımsak çiğ olarak fazlaca kullanıldığında beyin kan bariyerini aşarak beyin yapısına ciddi olarak zarar vermektedir.  Sarımsak bu sebeple ara sıra kontrollü olarak kür şeklinde kullanılmalıdır. Uçuş öncesi pilotlar bu sebepten dolayı sarımsak kullanmazlar. Limon içinde eritilerek kullanılan sarımsaklarda toksik etki oluşumu riski düşüktür.  Bilinen en güçlü böcek zehiri sarımsaktan yapılmaktadır…