GDO & Gluten İntoleransı

Home / GDO & Gluten İntoleransı

Tüm hakları medprevent.gmbh aittir.Sitemizde sadece bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır.

 

Buğday yetiştiriciliğinin % 99 nun GDO’lu olduğunu, bu GDO’lu buğdaydaki gluten oranının verimin yüksek olması ve diğer çıkarlar sebebiyle % 10 dan % 60 çıkarılarak tüm ülkelerde kitlesel bir imha mekanizmasının harekete geçirildiğini bilseydiniz sofranızdaki ekmek size nasıl görünmeye başlardı?

***GDO: (Genetiği değiştirilmiş organizma)

Fosil incelemelerine göre tahıl tarımı yaklaşık olarak son onbin yıldır yapılmaktadır. Evrimsel olarak çok yeni bir gıda olan tahıl ürünleri bu nedenle sindirim sistemi için problem yaratmaktadır. Tahıl proteini olan gluten intoleransının (alerjik tepki) bir sonucu olan çölyak hastalığı nadir olarak görülse de, çoğu zaman hafif seyreden gluten duyarlılığı toplumun büyük kesimini etkilemektedir. Fakat belirtileri her kişide şiddetli olmadığı için anlaşılamamaktadır.

Gluten oranının %60 çıkması özellikle b12 vitamininin emilimini bozmaktadır. Hayvansal ürün tüketen kişilerde bile gluten sebebiyle b 12 vitamin eksikliği nüfusun % 10’nunda görülmektedir. Bu istatistiki rakamlar olup gerçek oranlar daha fazladır.

Buğdayda bulunan 23.000 gliadin proteini organizmada mikropsuz enflamasyon iltihaplanma ve dejenerasyona yol açmaktadır. Gliadin proteinin etkisi kişiden kişiye farklılık gösterir.

Gluten

Buğday, çavdar ve arpada bulunan ellinin üstünde farklı hastalığa yol açabilen bir proteindir. Günümüzde Gluten intoleransı ya da çölyak hastalığına sahip insanların % 99 teşhis edilememektedir. Çölyak hastalarında glutene yüksek duyarlılık olduğundan tespitler genelde yapılabilirken şiddetli olmayan gluten intoleransı durumları çoğu zaman farkedilmemektedir.

Eğer aşağıdaki belirtilerden herhangi biri sizde varsa gluten intoleransı yaşıyor olabilirsiniz:

  • Sindirim, gaz, şişkinlik, ishal ve kronik kabızlık gibi sorunlar.
  • Cilt problemleri (genellikle kolların arkasında oluşan ‘tavuk derisi’ görünümü). Glutenin bağırsaklara zarar veren bir yağ asidi ve vitamin eksikliği sonucu oluşur.
  • Yorgunluk, sersemlik hali, gluten içeren bir yemek yedikten sonra yorgunluk oluşması.
  • Hashimoto tiroiditi, Romatoid artrit, ülseratif kolit, Lupus, Psoriasis, Skleroderma veya multipl skleroz gibi otoimmün hastalık tanısı.
  • Baş dönmesi veya denge dışı olma duygusu gibi nörolojik belirtiler.
  • Ağrılı adet sendromu, yumurtalık kistleri(poli over kist) veya açıklanamayan kısırlık ve hormon dengesizlikleri.
  • Migren ve baş ağrıları.
  • Kronik yorgunluk veya fibromiyalji tanısı.
  • Enflamasyon, şişlik ya da parmak, diz veya kalça gibi eklemlerde ağrı.
  • Anksiyete, depresyon, ruh hali ve hızlı duygu durum değişimleri.

Gluten İntoleransı Olduğu Nasıl Test Edilebiliyor?

Gluten ile ilgili bir sorun olup olmadığını belirlemek için en iyi yolu eliminasyon diyetidir. En az 2 ila 3 hafta boyunca glutenli bir ürün tüketilmez ve ardından glutenli gıdalar tekrar tüketildiğinde oluşan değişimlere bakılır. Gluten monekül olarak çok büyük bir protein olduğundan beden sisteminden atılması çoğu zaman aylar bazen yıllar alabilmektedir.

Gluten kaynağı ihtiva eden tahılların diyetten çıkarılmasıyla iyilik hali sağlanıyorsa bu tür tahılların diyetten çıkarılması iyileşme için tek yoldur.

Bağırsak florası birçok vakada 2 yıl gibi bir zaman zarfında normale dönerek gluten intoleransı oluşmamaktadır. Bazı durumlarda çölyak hastalarının dahi bağırsak florasının iyileşmesiyle düzelebildiği belirtilmektedir. Konunun detayları için gaps diyeti incelenebilir.