Saç Sağlığında Bütüncül Yaklaşım

Saç Sağlığında Bütüncül Yaklaşım

DERİN BEDEN DETOKSU VE SAÇ DERİSİ FOLİKÜL YENİLEYEN SERUM
 
Tıbbi bentonit kili yarım çay bardağı
Prognos Anti fungal karışım
Organik elma veya üzüm sirkesi yarım çay bardağı
Tüm malzemeler porselen veya tahta kaşıkla karıştırılıp lapa yapılacak.
 
Metal kap ve metal kaşık hiçbir şekilde kullanılmamalı,bentonit kilindeki negatif iyonlar her türlü metalle hızlı etkileşime girmektedir.
 
İyice karıştırılan bu terkip saç derisine sürülüp üzeri streç flim veya bone ile kapatılacak.Başı sıcak tutacak bir havlu sarılması ve bedenin sıcak tutulması detoksu hızlandırmaktadır.
 
45 dk – 120 dk uygulama süresidir.
Saunada yapılacak uygulamalar lenf sisteminin dolaşım hızını artırdığında detoks etkisini hızlandırır.
 
Hafta 1 veya 2 kez uygulama yapılabilir.
 
1 yıl içinde toplamda 40 kez detoks uygulanabilir.
 
İlk zamanlar saç derisinde yenilenme kaynaklı konak şeklinde yapı değişimi gözlemlenebilir.Konak şeklindeki deri yenilenmesi ortalama bir haftada düzelmektedir.
 
Ortalama 5 uygulamadan sonra. Kulak arkası,ense kökü,kasıklar ve kuyruk sokumu gibi yerlerden uyku sırasında şeffaf akıntılar başlayabilmektedir.
 
Çoğu zaman bu akıntıların kaynağı bedenden atılan mantar mikro organizmasıdır.akıntılar 4/5 hafta sürebilir.
 
Saç derisi bedende en fazla gözenekli yapı olup. lenf sistemindeki mantar ,virüs bakteri ve ağır metal gibi yapıların en hızlı şekilde bedenin dışına atılmasını mümkün kılmaktadır.
 
Saç derisinin bu gözenekli yapısı gereği, hiç terleyemeyen insanlarda bile egzersiz sonrası saç derisinde terleme mümkün olabilmektedir.
 
 
2.Protokol;
 
Isırgan yağı ve kekik yağı özellikle saç dökülmesi ve sedef ve vitiligo durumlarında kesinlikle uygulanmalıdır.
 
Kil uygulaması bittikten ve saç kurulandıktan hemen sonra yapılacak uygulama
 
Çok az ısırgan yağı tüm saç derisine masajla 30 saniye boyunca sürülür.
 
Isırgan çok yakıcı bir etki göstermektedir.Özellikle bazı erkeklerde ilk 3 dakika şiddetli ağrılar görülebilir.
 
 
Isırgan yapısı gereği meridyen kanallarını açma özelliğine sahiptir.
Doğada Taze ısırganla yakılan bir cilt bölgesine güneşte bakıldığında yüzlerce iğnenin cilde battığı gözlemlenebilir.
 
Bu mikro iğneler akupunktur iğneleri gibi etki gösteripi bedendeki bio elektirik meridyen kanallarını açmaktadır.
 
 
Saç derisi detoks uygulaması bedendeki bir çok lezyon,kistik yapı ve deri hastalıklarında etki gösterebilmektedir.
3. Protokol
Bitki esanları Solüsyonunun  saç derisine Uygulanması;

Isırgan ve Kekik uygulandıktan sonra kel olan bölgelere toplamda 5-6 kere sprey sıkılarak ürün parmak uçları ile hafif masajla saç derisine friksiyon yapılır.

Serumun ilk kullanımına takiben ilk on gün zayıf kökler iyileşme krizine bağlı dökülür. Mantar ve enfeksiyondan kaynaklanan ölü hücreler ve deri parçaları düşerek kepeklenme ve saç dökülmesi artar.

Dokuz ve onuncu günden sonra saç dökülmesi tamamen durur.

Birinci aydan sonra daha önce var olup gözle görülmeyen sarı tüycükler çıplak gözle görülür hale gelir.İkinci ayda tüycükler kalınlaşmaya ve koyulaşmaya başlar. Üçüncü ayda saç telleri iyice belirginleşir.

Altıncı ay sonunda normal görünümle saçlar oluşup saç dökülmesi ve orta seviye kellik tedavisi büyük oranda tamamlanır.

Ürünü en az 6 ay düzenli kullanmanız önerilir. Nedeni kısaca şu şekilde açıklanabilir. Küçük tüycüklerin hacim kazanarak tekrar saç kıvamına gelmesi 12-18 ay civarı sürmektedir.

Vücutta beyin ve sinir hücreleri hariç tüm hücreler 3 ayda kendini yenilemeye başlar. Bu yenilenme sürecinde saçın ihtiyacı olan esansiyel yapılar bolca verildiğinde yenilenen hücreler daha sağlıklı ve güçlü doğacaktır. Güçlü doğan hücreler her türlü olumsuzluğa karşı daha dirençli ve dayanıklı olur.

GENETİK VAKALARIN DIŞINDA DİĞER GENEL SAÇ DÖKÜLME SEBEPLERİ:

Bu sebepler göz önüne alınarak koruyucu önlemlerle birlikte tedavi süreciyle birlikte değerlendirilmelidir. Bozucu diğer etkenler ortadan kaldırılmadığında ürünün fayda oranıda düşmektedir. Bütüncül yaklaşımla tedavi süreci ve yeni saç oluşumu hızlanır. Bütüncül yaklaşımla tedavi yapılmadığı sürece gözlemlendiği üzere saç ekimleri sonrası bile bazı vakalarda kellik yeniden oluşabilmektedir.

1- Duygu denetim bozukluğuna bağlı saç dökülmesi:

Aşırı stres ve öfke hali genital bölge ve baş bölgesinden geçen meridyen yollarında blokaja yol açarak bu bölgedeki bio elektriğin azalmasıyla sonuçlanır.

Bio elektrik aktivitesindeki düşüklük saç köklerinin yenilenmesini engellediği gibi cinsel hormon dengesinin de bozulmasına yol açar. Yoğun stres hali beden sağlığını etkileyen en önemli faktördür.

Duygu denetim bozuklukları olarak tanımlanabilecek stres ve öfke halinde sempatik sistem devreye girerek bedenin hormon sistemini bozan kimyasallar salgılanır. Günlük hayatta en basit örnekle ele alırsak aşırı stres durumlarında duygu merkezinden sorumlu olan meridyen bozularak kalp krizi oluşabilmektedir. Bu nedenle duygu denetimi tüm sağlığınıza etki ettiği kadar saç sağlığınız içinde çok önemlidir.

Stresin bedeni nasıl tahrip ettiği 2012 yılında yapılan bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Stresin nasıl etki yaptığına ilişkin bir alıntı: Stresin bir gecede saçları ağartabileceği , kalp krizine, şeker hastalığına ve kansere bile yol açabileceği düşüncesi uzak doğu ekollerinde ve halk inanışlarında çok sık bahsi geçen bir olgudur.

Stresin bir çok hastalığa yol açtığını bilimsel olarak kanıtlayarak Harezmi Ödülü’nü alan ilk Türk bilim insanı ve Nobel adayı gösterilen Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, yaptığı deneylerde stresin iyon kanallarına zarar verdiğini ve kanalları açtığını gözlemlediklerini bu durumda fazla miktarda kalsiyum iyonunun hücrenin içine girerek, hücrenin sağlıklı çalışmasını engellediğini tespit ettiklerini belirtti.

”Bu kapı bozulursa veya sızdırma yaparsa, hücrenin dışında içine kıyasla 20 bin misli fazla bulunan kalsiyum iyonu, hücre içine sızmaya başlar. Bu iyonların hücreye saniyelerle ifade edilen zaman diliminde girmesi ve çıkması gerekiyor ki bizler konuşalım, düşünelim ve hayati faaliyetlerimizi sürdürelim. İyon kanalları sızdıracak ya da tamamen bozulacak olursa kanser, şeker hastalığı, kalp hastalığı, kellik ve nörolojik hastalıklar gibi bir çok hastalığa neden olabilir.”

Araştırmalarında dünyada ilk kez ‘bultation’ isimli kimyasalın iyon kanallarını kapatıcı özelliğini tespit ettiklerini de vurgulayan Prof. Dr. Nazıroğlu,

” Hiçbir ilaç açık kalsiyum kanallarını bloke edememektedir. Bunun nedeni bu kanalları neyin açıp neyin kapattığı bilinmemesiydi. Biz yapmış olduğumuz çalışmayla, stresin bu kanalları açtığını ve bultation isimli kimyasalın da kanalları kapatıcı özelliğinin olduğunu ispatladık”  dedi.

2- Karaciğerde toksik madde etkisi

Ağır metaller, kimyasallar, sigara,alkol ve uyuşturucu gibi narkotikler boşaltım sistemiyle olduğu kadar tırnak ve saçlarla da bedenden atılır. Karaciğer ve bedende fazla zehirli toksik madde varsa saçlara yüklenen zehirli madde yoğunlaşacağından saç dökülmesi ve kellik kaçınılmazdır. Bedende ağır metal ve kimyasal madde varlığı uzun süreli saçlarda biriktiğinden uyuşturucu kullanım testleride saç örneklerinin analiziyle yapılır.

Saç dökülmesine klorlu temizlik maddeleri, saç boyası, kortizon, doğum kontrol hapları gibi kimyasallarda neden olur. Böbrek-kalp rahatsızlıklarında saçın orta bölgesinden, karaciğer-safra hastalıklarında saçın yanlarından dökülme olur.

Saç derisi bedende en fazla gözenekli yapı olup  ortalama bir insanda 100.000-150.000 arası gözenek bulunur. kafa dersine yapılan detokslarla lenf sistemi bağlantısı ile organizmadaki mantar ,virüs bakteri ve ağır metal gibi yapıların en hızlı şekilde bedenin dışına atılması mümkün olmaktadır.

Saç derisinin bu gözenekli yapısı gereği, hiç terleyemeyen insanlarda bile egzersiz sonrası saç derisinde terleme mümkün olabilmektedir.

3-Dolaşım bozukluğu ve lenf drenaj sistemindeki blokajlar

Bacaklar gibi bedenin en büyük organlarına oksijen taşıyan iki ana arter kan damarı giderken, baş bölgesi gibi bacaklara oranla görece küçük bir organa dört ana arter gider. Bunun sebebi sisteme giren oksijenin % 80’nin beyin ve baş bölgesi tarafından kullanılmasıdır.

Boyun fıtığı durumlarında boyun kasları sertleşip boyun arterlerinde daralma meydana gelir. Genellikle kolesterol ve boyun damarı kireçlenmesiyle meydana gelen damar çeperindeki daralmalar oksijenin etkili bir şekilde beyine ve saç derisi bölgesine taşınmasını engeller.

Bu durumda oksijen azlığına bağlı unutkanlık,alzheimer ve saç köklerine yetersiz oksijen ve besleyici maddelerin gitmemesi sebebiyle kellik gelişir. Yüksek kolesterol da damar kireçlenmesine yol açarak boyun damarlarının çeperinin daralmasına ve oksijen yetersizliğine yol açar.

Saç foleküllerinin sağlıklı beslenebilmesi için gerekli elementlerin, yetersiz dolaşım nedeniyle bölgeye ulaşamaması ve metabolizmada oluşan zehirli atıkların yetersiz dolaşım nedeniyle temizlenememesi, saç köklerinin kolayca tahrip olmasına ve saçın dökülmesine yol açar.

Aynı şekilde lenf drenajında oluşan yetersizlik neticesinde, o bölgede oluşmuş metabolik artıkların uzaklaştırılmasındaki yetersizlik de saç dökülmelerinin önemli nedenlerindendir.

4-Yüksek kalori alımı ve sağlıksız beslenme

Yüksek kaloriyle birlikte daha fazla toksik madde organizmaya girer. Toksik zehirli maddeler daha öncede belirtildiği gibi saçların dökülmesine neden olur. Yapılan deneylerde gıdanın % 60 oranında azaltılması, şempanzelerin 20 yıl civarı yaşam süresini 35 yıla çıkarmıştır.

Bilim adamları bu deneyle az gıda tüketmenin hücre dejenerasyonunu engelleyerek organizmanın kendini yenileme hızına imkan tanımasıyla uzun yaşamın en etkili yöntemi olduğu sonucuna ulaşmışlardır. Kötü beslenme ve fazla gıda alımı bedene toksik madde girişinin ana sebebidir.

Asitli gıdalar ve beden PH’nın bozulması hücrelerde oksidasyona yol açarak genel hücre ve saç hücrelerinin ölümüne yol açar.

5- Uyku süresine bağlı gelişen saç dökülmesi ve kellik;

Uzun uyku sürelerinde hormon aktivitelerinde bozulma meydana gelir. Normal uyku sırasında sinir sistemi kan dolaşımını korumak için bedeni düzenli olarak sağa ve sola döndürür.

Yarı uyanık bilinçle meydana gelen sabah uykularında ise aynı pozisyonda başın bir tarafına doğru uzun süre yatmak kan dolaşımını bozarak kanın bir tarafa birikmesine ve saç derisine oksijen ve esansiyel yapıların gitmesini engelleyerek saç dökülmesini hızlandırır.

İnsan bedeni yatay pozisyondayken elektro manyetik alanlardan 200 kat daha fazla etkilenir. Bu sebeple özellikle şehirlerde doğal ve yapay manyetik alanların yoğunlaştığı sabah 6, akşam 11 arası uyumak yatay bir pozisyonda kalmayı gerektirdiğinden bedene daha yoğun (elektro smog) elektro manyetik radyasyon birikmesine yol açarak beden hücrelerinin doğal elektro manyetik alanının bozulmasına, hızlı yaşlanmaya ve sağlık sorunlarına neden olur.

6- Saç derisindeki yağ azalımı ve flora bozulması

Saçları çok sık yıkamak ve şampuan gibi kimyasallar kullanmak saçın mineral yapısını bozduğu gibi doğal saç florasını da tahrip eder. Bütün saç şampuanları deterjan türevlerinden imal edilir.

Sıcak suyla saçları yıkamak derideki gözeneklerin açılarak gözeneklere şampuan gibi kimyasal maddelerin girişini kolaylaştırır. Sentetik şampuanlarla gözeneklerin içine giren kimyasal maddeler zamanla saç köklerini kurutarak öldürür. Genellikle kelliği ortaya çıkaran asıl sorun saç derisi ve föleküllerin kurumasıdır.

7- B-12 vitamini ,Çinko ve demir eksikliği etkisi;

Bu esansiyel yapılar, saç ve keratin yapımında yapıcı roller üstlenip saç sağlığından sorumludur. Özellikle B -12 vitamini eksikliği saç dökülmesine sebep olur. Polen bilinen en güçlü doğal multi vitamin kaynağıdır.

8- Yoğun zihinsel aktivite ve entellektüel faaliyetler:

Yoğun zihinsel aktiviteler ve entellektüel uğraşlarla meşgul olan insanlarda beynin ön kısmı kortekste normalden daha fazla nöron elektrik aktivitesi gerçekleşir.

yoğun elektiriksel faaliyet beyindeki ısı artışınına sebebiyet verir.beynin soğutulması için saçların feda edilmesi zorunlu bir gerekliliktir.

Ayağını sıcak tut başını serin atasözünün anlamı bu olsa gerek.

Bu bölgede yoğun elektrik aktivitesiyle oluşan manyetik alan özellikle alın ve şakak bölgesindeki saçların dökülmesine yol açar. Çoğu bilim adamının kel olduğu düşünülürse bu durum daha iyi anlaşılır.

9- Elektromanyetik radyasyon etkisi;

Manyetik alanlar ve radyasyon ‘ Cep telefonları, bilgisayar, televizyon ‘ vs. genel hücre ve saç kökü hücrelerini tahrip eder. iyonlaştırıcı radyasyon olan bu radyasyon türü hücre yapısını çok hızlı tahrip etmektedir.

Radyoterapi ve kemoterapi tedavilerinde uygulanan radyasyonun kelliğe neden olması bunun en açık örneğidir.

10- İnce bağırsak mantarı Candida enfeksiyonu;

candida albicans mantar gibi bağırsak mantarlarının ürettiği kimyasallar, saç derisinde enflamasyona yol açarak ve folikülleri tahrip ederek saç köklerinin ölmesine ve saçın zayıflamasına neden olur.

11- Solunum yetersizliği ve sinüzit enfeksiyonunun etkisi;

Solunum yetersizliği, geniz eti ,sinüzit enfeksiyonları ve kambur duruş neticesine bağlı arka akciğer loplarının yetersiz çalışması gibi etkenler yetersiz oksijen alımına yol açarak saçların dökülmesine neden olabilir.

12- DHT hormonu etkisi (kötü testesteron)

DHT hormonu saç föleküllerini gözle görülmeyecek kadar küçülmesine yol açabilen bir testesteron türüdür. Bu hormonun özellikle yaşlılık döneminde fazlalaşması saç dökülmelerine ve kelliğe yol açabilmektedir.

Piyasadaki saç dökülmesini engellediği iddia edilen ürünlerin genellikle hepsinde DHT hormonunu engelleyen kimyasallar bulunur.

Bu hormonun engellenmesi saç dökülmesini azalttığı gibi aynı zamanda cinsel fonksiyon bozukluklarına da yol açar. Bu tip ürünlerin kullanılması damar sistemi bozulmalarına ve kalp ritm bozukluğu gibi ciddi geri dönüşü olmayan hastalıklara sebep olur.

13- D vitamini eksikliği

Demir emilimini azalttığı için dolaylı olarak saç dökülmesine yol açabilmektedir.

Farelerde yapılan deneylerde D vitamini, gen müdahalesiyle bloke edildiğinde tüylerde dökülme görülmüştür.Haftada 3 gün 20 dakika güneşlenerek D vitamini alınmalıdır.Vejeteryan ağırlıklı beslenenler ve güneş ışığından yeterince faydalanamayan kişilerin D vitamini desteği almaları gerekir.

14- Protein sentezinde ortaya çıkan homosistein ve enflamasyon crp artışı

Kalp damar sisteminde tıkanıklık, kalp krizini % 32 daha fazla artırmakta folik asit eksikliğine yol açarak saç dökülmesine direk etkisi olmaktadır. Bir çay kaşığı kahverengi hardal tohumu sabah aç karna alındığı taktirde homosistein oranı etkili oranda düşer.

15-Böbrek fonksiyonlarında azalma 

Çin tıbbına göre böbrek meridyenindeki chi enerjisindeki azalma tepe bölgesindeki saçların dökülmesine sebebiyet verebilmektedir.

Terapiler..

1- Duygu denetim bozukluğu için seratonin seviyesini artıran kavrulmamış çiğ kaju fıstığı, kimyon,sarı kantaron ve melisa çayı gibi yardımcı gıdaların yanında NLP, EFT gibi öz denetim yöntemleri ile zihinsel dönüşümle stres durumu engellenebilir.

2- Karaciğerden toksik maddeleri temizlemek için enginar özü veya devedikeni kaynaklı slimarin ve Comboucha çayı kullanılabilir.

3- Tüm bedendeki genel dolaşım bozukluğunu düzeltmek için limon içinde fermente edilmiş sarmısak özü etkilidir. Boyun cervical yapı ve damarlardaki kireçlenmelerdeki dolaşım bozukluğunu çözmek için Comboucha çayı kullanılır. Kireçlenmenin önlenmesi için tuz kullanımı kesilir. Sadece himalaya kaya tuzu çok kullanılabilir.

K2 vitamini içeren ilaçlar,organik elma ve üzüm sirkesi kambucha çayı tüketilebilir.k2 vitamini tüm organizmada ve saç derisindeki kalsifikasyonu engelleyen en önemli vitamindir.

4- Doğru beslenme ilkeleri uygulanarak kötü beslenme etkileri ve kolesterol düzeltilir. Doğru beslenme ilkelerini inceleyen makaleler;

Sağlıklı beslenme makalesi 

Sağlıksız gıdalar makalesi

5- Doğal B12 vitamini ve çinko ve demir için siprulina, clorella, cobalamin aktif metylcobalamin b12 tabletleri,kullanılabilir.

Et ürünlerinde B12 ve demir kaynakları yeterince bulunmakla birlikte her türlü et tüketimi genel sağlık için faydadan çok zarar verir. Yeşil mercimek, kereviz, antepfıstığı ve ananas demir açısından çok zengin olup kansızlığa iyi gelir.et ürünü olarak ağır metal içermeyen balık türlerinin tüketimi en faydalı seçenektir.

6- Soğuğa yakın ılık su ve kefirden yapılan sabunlarla saçların yıkanması, saç derisi florasını korumak için en iyi önlemdir. Saçların kışın 3 günde bir, yazın 2 günde bir yıkanması saç derisinin doğal yapısı ve florasını koruması için gerekli bir önlemdir.

Ara sıra hindistan cevizi yağı, saf zeytin yağı ve susam yağı,badem yağı ile yapılacak masajlar da saç derisi florasını yeniler. Masaj yapılırken saç derisinin kafatasından oynayacak şekilde yapılması sağlıklı kan dolaşımını mümkün kılar.

Saç dökülmesi için çiğ kabak çekirdeği ,anason, biberiye, ısırgan otu çayları, salatalık, soğan, sarımsak, maydanoz, dereotu, tere otu , dolmalık biber faydalıdır.

İlkbaharda 30-40 gün boyunca çimlenmiş arpa veya buğday hücre yenileyici özelliğiyle saçları güçlendirir. Çiğ soğan tüketimi föleküllerin hücresel olarak yenilenmesini sağlar.

Lavanta bitkisinin 3-4 dakika demlenerek ılıtıldıktan sonra saç derisine friksiyon yapılması çok faydalıdır. Çoğu saç dökülmesi vakasını tamamen ortadan kaldırır.

Sarımsak tüketimi föleküllerin yenilenmesinde en etkili gıda olmasına rağmen toksik etki sebebiyle dahili olarak kullanılmaz sadece saç derisine harici olarak uygulanmasında fayda vardır.

Not: Sarımsak, mantar enfeksiyonlarına iyi gelmekle birlikte ciddi zararlara da yol açabilmektedir. Dr.Bob Beck’e göre sarmısak çiğ olarak kullanıldığında beyin kan bariyerini aşarak beyin yapısına ciddi olarak zarar vermektedir. Sarmısak bu sebeble ara sıra kontrollü olarak kür şeklinde kullanılmalıdır.

Limon içinde fermente edilerek kullanılan sarımsaklar da toksik etki oluşumu riski ortadan kalkar. Sarmısak yapısındaki toksik etki sebebiyle Bilinen en güçlü böcek zehiri sarmısaktan yapılmaktadır. Toksik etki sebebiyle Uçuş öncesi, pilotlar beyin koordinasyonunu bozduğu için sarmısak kullanmazlar !

Saçların hızlı uzaması ve keratinle desteklenmesi için esmer pirinç tüketilmesi gerekir. Esmer pirinç 3 kat daha hızlı saç uzamasını mümkün kılar.

7- Bağırsak ve saç derisindeki mantar mikro organizmalarının yok edilmesi

candida mantarı makalesi bakınız

8- Elektromanyetik alan önlemleri

elektro smog hassasiyeti makalesini bakılabilir.

9- Saç folekülü oluşumunu hızlandıran Hint kökenli nail rubbing yöntemi tedavi sürecinde uygulandığında daha hızlı sonuç vermektedir. Yöntem baş parmak haricinceki tırnak uçlarının birbirine hafifçe ritmik olarak sürtülmesiyle sinir sisteminin aktive edilmesine dayanır. Parmak uçlarındaki sinir uçları saç derisine sinir sistemi ile bağlantı içindedir.

Tırnakların hafifçe sürtülmesi ile ortaya çıkan mikro elektrik akımı sinir sistemini elektriksel olarak uyarıp saç föleküllerinin yenilenmesini sağlar. Bu yöntemin etkinliği kısa sürede burun tıkanıklığını düzeltmesinden de anlaşılabilir. Bu sistemin temeli akupunktur ve refleksolojiye dayanır. Aç karına günde 3 defa, 5 -10 dakikalık seanslarla yapılması yeterlidir.Yüksek tansiyonu olanların ve hamilelerin yapması sakıncalıdır. Yeni saç oluşumu için gereken süre 9-12 ay arasıdır.