Stresin Etkileri

Stresin Etkileri

Stresin bir gecede saçları ağartabileceği, kalp krizine, şeker hastalığına, vereme hatta kansere yol açabileceği düşüncesi uzakdoğu ekollerinde ve halk inanışlarında çok sık bahsedilen bir olgudur.Bu durum artık bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda.

Stresin bir çok hastalığa yol açtığını bilimsel olarak kanıtlayarak Harezmi Ödülünü alan İlk Türk Bilim İnsanı ve Nobel adayı gösterilen  Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, yaptığı deneylerde stresin iyon kanallarına zarar verdiğini ve kanalları açtığını gözlemlediklerini, bu durumda fazla miktarda kalsiyum iyonunun hücrenin içine girerek, hücrenin sağlıklı çalışmasını engellediğini tespit ettiklerini belirtti.

‘Bu kapı bozulursa veya sızdırma yaparsa, hücrenin dışında içine kıyasla 20 bin misli fazla bulunan kalsiyum iyonu,  hücre içine sızmaya başlar. Bu iyonların hücreye saniyelerle ifade edilen zaman diliminde girmesi ve çıkması gerekiyor ki bizler konuşalım, düşünelim ve hayati faaliyetlerimizi sürdürelim.  İyon kanalları sızdıracak ya da tamamen bozulacak olursa kanser, şeker hastalığı, kalp hastalığı,nörolojik hastalıklar gibi bir çok sağlık sorununa neden olabilir.”

Araştırmalarında dünyada ilk kez ‘bultation’ isimli kimyasalın iyon kanallarını kapatıcı özelliğini tespit ettiklerini de vurgulayan Prof. Dr. Nazıroğlu,

” Hiçbir ilaç açık kalsiyum kanallarını bloke edememektedir. Bunun nedeni bu kanalları neyin açıp neyin kapattığı bilinmemesiydi. Biz yapmış olduğumuz çalışmayla, stresin bu kanalları açtığını ve bultation isimli kimyasalın da kanalları kapatıcı özelliğinin olduğunu ispatladık” dedi.

Stresin etki mekanizması Prof. Dr. Nilgün Alptekin Demirkol’un Amerika’da Tulane Üniversitesi’nde yaptığı bir çalışmaylada deneysel olarak gösterildi.

Deney fareler üzerinde yapılıyor.Altmış Fare bir gece önce aç bırakılıyor. Sonra bir tahta parçasının üstüne ön ve arka ayakları hareket etmeyecek biçimde bağlanıyor.

Sonra bu tahta parçası farelerin boğazına kadar suda kalacağı şekilde su dolu bir kabın içine yerleştiriliyor. İki buçuk saat sonra farenin mide ve bağırsaklarında iç kanamalar başlıyor. Beş saat sonra da büyük bir kanamaya dönüşüyor. on iki saat sonra tüm fareler  mide kanamasına bağlı ölüyor.

Bu çalışmaya da WIR (Water Immersion Restrain) stresi modeli deniliyor.

Farelerin bu stresten ayrıca tüm organları da etkileniyor, beyinleri dahil.

İnsan beyin ve şuur yapısının farelerden daha gelişmiş olduğunu biliyoruz.

Boğazına kadar su değil ama boğazına kadar borç içinde olan, yarınını göremeyen insan kitlelerinin organlarındaki ve dokularındaki hasarı varın siz düşünün…

Çözüm anlamında Taocu rahiplerin tavsiyesi bu durumda hayatımızı kurtarabilir.Sadeleşmek ve basit yaşamak.

Dünyanın geçici olduğunun derinlemesine kavranması her türlü stresi engelleyebilecek tek yöntem gibi görünüyor.