Mental Detoks

Bedende zayıflamayla ortaya çıkan değişim zihinsel süreçlerde bir nevi travma yaratmaktadır. Öyle ki beden zayıfladıkça uzun yıllar aynı kilonun hafızasını taşıyan bilinç kıtlık krizine girmektedir. Bilinçaltı yeni durumu kabullenmediği sürece eski kiloları almak çok kolay olacaktır. Böylece yeni süreçte alınan her gıda hızlı bir şekilde yağ sentezlemek için kullanılır.

Bunun için yaratıcı NLP imaj çalışmaları yapmalısınız. Aşağıda bu konuyla ilgili verilen yönlendirilmeden yararlanabilirsiniz.

Uyumadan önce gözler kapatılıp zihninizde büyük bir ekran canlandırılır. Büyük ekrana eski hoşlanmadığınız imajı yerleştirin.  Daha sonra ekranın sağ alt köşesine çok ufak bir ekranda şimdiki mutlu ve zayıflamış halinizi görün.  İki görüntüyü de aynı ekranda görmeye çalışın. Görselleştirme bazı kişiler için zor olabilmektedir. Daha sonra ekranın sağ alt köşesindeki küçük görüntüyü büyüterek ekranın ana kısmını kaplayan geçmişinize ait olan kötü görüntüyü kaplamasını sağlayın. Küçük görüntü ekranı tam olarak kapladığında yüzünüze bir gülümseme yerleştirin ekranın karartıp gözünüzü açın. Bu tekniği 7 kere tekrarlayın ve her seferinde görüntülerin yer değiştirmesini hızlandırarak yapın. Her görüntü değişiminden sonra ekranı karartıp gözlerinizi açmayı unutmayın.

Bu sürecin bilimsel açıklamasını özetleyecek olursak NLP argümanlarını kullanmalıyız. Bilimsel olarak hafıza, beyindeki sinir hücreleri nöronlar arasındaki elektrik ağlarında oluşan hafıza kayıtlarını resimleme tekniğiyle çalışır. Yeni bir imaj eski imajla değiştirildiğinde nöronlar arası hafıza kayıtları da değişmektedir. Genel olarak beyin gerçekle hayal gücü arasındaki farkı bu yüzden ayırt edememektedir.

NASA’ da yapılan bir deneyde deneklerden zihinsel olarak ağırlık çalışmaları istenmiştir. Düzenli olarak günde 15 dakika yapılan deneyin en önemli aşaması hayal etmek ve sürekliliktir. Deneklerin kas miktarında üç ay içinde % 15 gibi azımsanmayacak bir büyüme gerçekleşmiştir. Bu aşama sırasında deneyler hiç bir şekilde gerçek anlamda ağırlık çalışmamışlardır.  Sadece zihinlerinde ağırlık kaldırmışlardır. Deney beyinde taklit ve imajların zamanla gerçeğe dönüşeceği prensibini kanıtlamaktadır.

Zihinsel olarak zayıflayan kişinin nörolojik etkiyle bu inancın geliştirilmesine gerek vardır. Zayıfladıktan sonra eğer dolabınızda eski elbiseleriniz varsa bilinçaltına verilecek sinyal şudur; ne olur ne olmaz bu elbiseleri saklamalıyım ki tekrar kilo alırsam bunları kullanabilirim.  Bu yüzden yeni bedeninize uymayan eski elbiselerinizi hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir.  Aynı şekilde motivasyonunuzu bozacak sizin geçmişte yaşadığınız sıkıntıları yaşayan kişilerden de kendinizi yalıtmalısınız.

Ulaşılan Hedeflerin Korunması;

Zayıflamayla birlikte kadınlarda kalça basen ve göğüslerde kayıp olmaması için bazı çalışmalar yapmak gerekmektedir. Squathareketiyle kalçalar ve basenler yuvarlak hatlara kavuşurken abdominal bölge olan alt karın kasları toparlanıp göbek bölgesi gerginleşir. Squat hareketinin bir eğitmen gözetiminde öğrenilmesi zorunludur. Aksi halde en fazla omurga sakatlıklarına yol açan teknikler arasındadır.

Bedende fitleşme ve toksik maddelerin çıkışı için başka bir yöntemde cildin ve bağ dokuların sıkılaşması için sıcak duş alınırken bedenin hafifçe tokatlanmasıdır. Özellikle basenler, göbek ve kalça gibi bölgeler tokatlanıp ortaya çıkan titreşimle toksin maddelerin dokulardan uzaklaştırılıp kan dolaşımına katılmasıyla arındırılması hızlanır.

Kadınlarda göğüs ve boyun bölgesi hiç bir şekilde darbeye maruz kalmamalıdır. Göğse yapılacak masajda yanlış etkiler doğuracaktır.  Kadınlarda göğüs bölgesindeki fiziksel etkiler kanın şekerlenmesini ve hücre yıkımıyla deformasyon ve sarkmalara yol açar.

Sıcak duş akabinde suyun derecesinin düşürülmesi soğuğa yakın ılık suyla duşun bitirilmesi gerekir. Sıcak suyla cildin gözenekleri açılır. Daha sonra suyun ısısının düşürülmesiyle cildin gözenekleri tekrar kapanmakta ve ciltte kalıcı bir sıkılık sağlanmaktadır.

Kadınlar için göğüslerin şekillendirilmesi için bir yöntem olarak kapı kirişinin iki elle kavranıp sıkılması ve bir tür direnç egzersizi olan iki el ayasının birbirine baskılanarak ileri itilmesi tekniğiyle sağlanabilir. Bu tekniklerinde mümkünse uzman gözetimde öğrenilmesi daha doğru olacaktır.

Yoga ve Stretching’in Önemi

Beden fitliğinin korunmasında yoga teknikleri ve esneme hareketleri çok önemlidir. Yoga yapan kilolu bir insan görmeniz pek olası değildir. Yoga yapmaya başlayan aşırı kilolu insanların bile iştahları zamanla azalmakta ve çok hızlı bir şekilde kilo vermektedirler.

Bedeni esnemeye zorlamak bunu yapmak için beyine zayıflamalısın ki istenen esneklik sağlanabilsin şeklinde yorumlanmaktadır. Aynı şekilde bodybuilding yapan bir kişi kaslarını zorlayarak bedene, daha fazla kas olmalı ki gelecekteki dirençle baş edilebilesin şeklinde mesaj göndermektedir.

Bedenin karşılaştığı her duruma bilinç adaptasyon sağlar. Özellikle ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışmak ve esnekliğin günden güne artmasıyla anlınızı dizlerinize dokunarak esnemeniz hem omurilik eğrilmesini engellemekte ve bedenin daha hızlı zayıflamasına yol açmaktadır.

Bedenin Kendi Ürettiği Şekeri Engellemek

İnsanların ruh hali bozuk olduğunda, kaygı ve korku duyguları yaşadıklarında, ve özellikle stres durumlarında böbrek üstü bezlerinden kortizon hormonu salgılanmaktadır. Kortizon bedende yağ sentezlemesine yol açan bir hormondur.

Bunun için uygun bir bakış açısının geliştirilmesi gerekir. İnsanlar genelde gereksiz yere stres altına girerler. Örneğin trafikte sıkışan bir kişi durumu düzeltmek için elinden hiçbir şey gelmeyeceği halde sıkılmayı ve stresi bir tercih gibi kullanır.

Engelleyemeyeceğimiz süreçler için kaygı duymak hiç bir şeyi düzeltmeyecektir. Aksine stres yapıp adrelanin, noradrelanin ve kortizon gibi kaç ya da savaş hormonları bedenin biyokimyasal yapısını bozacaktır. Kişinin zor durumda kaldığında kaçması yada savaşması için üretilen ve aşırı şeker ihtiva eden bu hormonların verdiği yoğun enerji  kullanılmadığında organlar negatif yönde etkilenmektedir.

* İçsel Konuşmaların Farkına Varmak;

Gün içinde çoğu zaman farkında olmadan bazı durumları zihnimizden sözcüklerle tekrarlarız.  Örneğin ben zaten çok iştahlıyım. Kilo verebileceğime ben bile pek inanamıyorum. Üç günlük dünya neden kendimi zorlamam gereksin ki gibi motivasyonunuzu bozacak düşünce virüslerine karşı tetikte olmalısınız.

Bu düşünceler kafanızdan geçerken farkına varıp bunu pozitif düşünceler ve tekrarlarla değiştirdiğinizde hem motivasyonunuz hem de genel  iyilik haliniz artacaktır.

Pozitif Zihinsel Tavra Giden 7 Adım:

1- İyimser olun.
2- İçsel konuşmalarınızın farkına varın.
3- Daha iyi sorular sorun.
4- Olumlu onaylayıcı ifadeler kullanın
5- Pozitif hedefler koyun.
6- Zihninizde pozitif imajlar canlandırın.
7- Gün içinde uzun uzun gülümseyin.

Son olarak şükretmek ve her zaman ne kadar şanslı olduğunuzu kendinize hatırlatmak en iyi motivasyon kaynağınız olacaktır.1.3 milyar kişi temiz içme suyu bulma kaygısını yaşarken, bizler tonlarca suyu duş almak için kullanabiliyoruz.

Beden sağlığınızın artışıyla eş güdümlü olarak zihinsel sağlığınızın da iyileştiğinin farkındasınızdır.